Wydarzenia

29 maja 2018 – Śmiertelny wtorek w Belgii

W belgijskim mieście Liege doszło do szokującego aktu terroru. Podczas policyjnej kontroli 36-letni mężczyzna wyrwał broń jednej z funkcjonariuszek i zaczął strzelać. Sprawca zastrzelił dwie policjantki oraz przypadkowego świadka, który znajdował się w zaparkowanym nieopodal samochodzie. Następnie wtargnął do pobliskiej szkoły i wziął zakładniczkę. Napastnik został zastrzelony przez oddział antyterrorystyczny. Zdaniem mediów zamachowiec inspirował się ideologią islamskiego dżihadu.

Liege

Liege

23 kwietnia 2018 – Atak w Toronto

W poniedziałek ok. godziny 13:00 czasu lokalnego w kanadyjskim mieście Toronto 25-letni mężczyzna kierujący vanem wjechał w pieszych spacerujących przy ruchliwym skrzyżowaniu Yonge Street i Finch Avenue East. W wyniku ataku 10 osób straciło życie, a kilkanaście odniosło poważne obrażenia. Sprawca został zatrzymany pół godziny po zdarzeniu. Aresztowany to Alek Minassian a jego działanie ma prawdopodobnie podłoże terrorystyczne.

Toronto

Toronto

12 luty 2018 – Katastrofa kolejowa w Austrii

Około godziny 13:00 w mieście Niklasdorf zderzyły się pociągi. Jadący z Grazu do niemieckiego Saarbruecken pociąg EuroCity zderzył się z podmiejskim pociągiem osobowym. W wyniku zdarzenia jedna osoba zginęła – a co najmniej 15 osób zostało ciężko rannych.

Zderzenie pociągów w Austrii

Zderzenie pociągów w Austrii

20 stycznia 2018 – Tragiczna śmierć trzyosobowej rodziny

We wsi Świdnik koło Tęgoborza (woj. małopolskie) doszło do śmiertelnego wypadku. Kierowca samochodu osobowego wjechał w idącą chodnikiem rodzinę. Ofiary to 36-letnia kobieta i mężczyzna oraz ich 10-letni syn. Sprawca uciekł z miejsca wypadku. Jak podały media – policja zatrzymała w tej sprawie dwóch młodych mężczyzn.

Tragiczny wypadek we wsi Świdnik

Tragiczny wypadek we wsi Świdnik

3 grudnia 2017 – Śmierć policjanta na służbie

W nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Wisznia Mała (woj. dolnośląskie) zginął policjant. Podczas próby zatrzymania sprawców włamujących się do bankomatu wywiązała się strzelanina. Jeden z włamywaczy zaczął strzelać w stronę funkcjonariuszy z broni maszynowej. Antyterrorysta zginął podczas wymiany ognia. Strzelaniny nie przeżył także jeden z napastników. Drugi ze sprawców został zatrzymany.

Strzelanina w Wiszni Małej

Strzelanina w Wiszni Małej

11 listopada 2017 – Marsz Niepodległości

W 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju odbyło się mnóstwo rozmaitych uroczystości. Z tej okazji już po raz ósmy w Warszawie odbył się także Marsz Niepodległości. Manifestacja co roku gromadzi dziesiątki tysięcy ludzi – również rodziny z dziećmi. W tym roku marsz przeszedł pod hasłem „My chcemy Boga!”. W wydarzeniu brało udział ponad 60 tys. uczestników. Pochód przeszedł spokojnie, nie odnotowano większych incydentów.

Marsz Niepodległości

Marsz Niepodległości

5 listopada 2017 – Zamach w Teksasie

W niewielkiej teksańskiej miejscowości Sutherland Springs (USA) miał miejsce brutalny atak terrorystyczny. Zamachowiec wtargnął do kościoła w trakcie trwania nabożeństwa i zaczął strzelać do modlących się ludzi. W zamachu zginęło 26 osób, a ponad 20 zostało rannych. Terrorystą okazał się 26-letni były żołnierz Devin Kelley, który zginął 8 km od kościoła. Okoliczności śmierci zamachowca nie są znane. Niektóre źródła podają, że popełnił samobójstwo a niektóre, że został zastrzelony przez jednego z mieszkańców. Sprawca ataku inspirował się islamską ideologią terrorystyczną.

Zamach w Sutherland Springs

Zamach w Sutherland Springs

1 października 2017 – Masakra w Las Vegas

W amerykańskim mieście Las Vegas 64-letni Stephen Paddock dokonał masowego zabójstwa. Paddock strzelał z okna na 32 piętrze hotelu Mandalay Bay do tłumu bawiącego się na koncercie muzyki country odbywającego się pod kasynem Luxor Las Vegas. W wyniku ataku zginęło co najmniej 59 osób, a 527 zostało rannych. Tuż po zdarzeniu sprawca popełnił samobójstwo. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

Miejsce ataku w Las Vegas

Miejsce ataku w Las Vegas

26 sierpnia 2017 – Rasistowski atak na Polaków

We włoskim mieście Rimini doszło do bestialskiego, rasistowskiego ataku na młode polskie małżeństwo. Polska para została zaatakowana przez czterech imigrantów z północnej Afryki podczas nocnego spaceru po plaży. Imigranci brutalnie pobili Polaka, a następnie na jego oczach przez kilka godzin wielokrotnie gwałcili jego żonę. Bandytów z Afryki szuka policja.

Rimini

Rimini

18 sierpnia 2017 – Atak terrorystyczny w Finlandii

W fińskim mieście Turku doszło do muzułmańskiego ataku terrorystycznego. Uzbrojony w nóż 18-letni Marokańczyk bestialsko zabił dwie osoby, a osiem ranił. W ataku zginęły dwie kobiety. Terrorysta był mieszkańcem ośrodka dla tzw. uchodźców w jednej z dzielnic Turku.

Turku

Turku

17-18 sierpnia 2017 – Seria zamachów terrorystycznych w Hiszpanii

W tych dniach w Hiszpanii miała miejsce seria islamskich zamachów terrorystycznych, w których zginęło 15 osób, a ponad 100 zostało rannych.

W Barcelonie na popularnej ulicy La Rambla 17 sierpnia około godziny 17:00 biała furgonetka wjechała w tłum przechodniów. Atak miał miejsce w pobliżu Placu Katalońskiego, gdzie kierowca pojazdu przejechał ponad 500 metrów, zabijając kilkunastu ludzi, a dziesiątki dotkliwie raniąc. Samochód zatrzymał się przy Placu Boqueria, a sprawca uciekł. Jeszcze tego samego dnia w miejscowości Subirats został zastrzelony przez hiszpańską policję. Zamachowcem okazał się 23-letni Marokańczyk.

18 sierpnia w miejscowości Cambrils około godziny 1:00 terroryści jadący samochodem osobowym staranowali patrol policji, potrącając przy tym 5 pieszych i jednego policjanta. Po policyjnym ostrzale samochód się przewrócił. Z pojazdu wydostało się 5 napastników uzbrojonych w noże. Policja zastrzeliła czterech z nich na miejscu a piątego 500 metrów dalej.

Barcelona, La Rambla

Barcelona, La Rambla

20 czerwca 2017 – Imigranci powodem śmierci polskiego kierowcy

We wtorek ok. 4 nad ranem na autostradzie w pobliżu Calais na północy Francji zginął polski kierowca. Auto 52-latka w wyniku gwałtownego hamowania uderzyło w jadącą przed nim ciężarówkę. W wyniku zderzenia mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Do wypadku doszło z powodu ustawionej barykady z pni drzew. Barykadę ustawili imigranci z Erytrei mieszkający w obozie dla imigrantów w Calais (tzw. Dżungli).

Calais

Calais

22 maja 2017 – Zamach terrorystyczny w Manchesterze

W Manchesterze przed jednym z wejść do obiektu Manchester Arena miał miejsce zamach terrorystyczny. Po koncercie Ariany Grande nastąpiła eksplozja — w której zginęły 22 osoby, a ponad 50 zostało rannych. W wyniku ataku śmierć poniosło co najmniej dwoje Polaków. Zamach miał charakter samobójczy i został dokonany przez 23-letniego Libijczyka.

Manchester

Manchester

12 maja 2017 – Zbrodnia w Radomiu

W Radomiu na osiedlu Gołębiów doszło do makabrycznej zbrodni. W jednym z mieszkań znaleziono ciało kobiety i jej małego synka. Oboje zginęli od ciosów nożem. Policja zatrzymała w tej sprawie 34-letniego Macieja S. Prokurator postawił mu zarzuty podwójnego zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem.

Radom

Radom

3 kwietnia 2017 – Zamach terrorystyczny w Sankt Petersburgu

W Sankt Petersburgu miał miejsce zamach terrorystyczny. W metrze pomiędzy stacją Siennaja Płoszczad (Сенна́я пло́щадь) a Tiechnołogiczeskij Institut (Технологи́ческий инстит) eksplodował ładunek wybuchowy wypełniony ostrymi przedmiotami. Zginęło co najmniej 10 osób, a ponad 40 zostało rannych. Ataku dokonał prawdopodobnie muzułmanin z Kirgistanu.

Stacja metra Tiechnołogiczeskij Institut

Stacja metra Tiechnołogiczeskij Institut

22 marca 2017 – Zamach terrorystyczny w Londynie

W Londynie doszło do zamachu terrorystycznego. Islamski terrorysta wjechał w przechodniów na Moście Westminsterskim, a następnie nożem, zaatakował policjanta. Sprawca ataku został zastrzelony. W wyniku zdarzenia 5 osób poniosło śmierć w tym zamachowiec i zaatakowany przez niego policjant. Ponad 20 osób zostało rannych.

Londyn

Londyn

5 marca 2017 – Halowe Mistrzostwa Europy w Belgradzie

W niedzielę zakończyły się Halowe Mistrzostwa Europy w Belgradzie, gdzie Polacy wygrali klasyfikację medalową, stając się europejską potęgą w lekkiej atletyce. Polscy sportowcy zdobyli siedem złotych medali, jeden srebrny i cztery brązowe (12 medali).

HME Belgrad 2017

HME Belgrad 2017

1 marca 2017 – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś w całej Polsce po raz siódmy obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego święta w całym kraju odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK

Łukasz O.

Podziel się!